Festiwale folklorystyczne

Większość festiwali związana jest z religią, uprawą ryżu lub wspomina królów Tajlandii.
Niektóre odbywają się w stałych terminach, inne uzależnione są od buddyjskiego kalendarza księżycowego.

Oto najważniejsze:

- Makha Bucha - obchodzone w trzecim miesiącu buddyjskiego kalendarza (czyli najczęściej w lutym) w czasie pełni księżyca. Jest to ważne święto buddyjskie, obchodzone dla upamiętnienia dwóch ważnych wydarzeń z życia Buddy: 1) Spotkania z 1250 mnichami, których Budda osobiście ordynował dokładnie 7 miesięcy po tym jak został Oświeconym (czyli Buddą); 2) 44 lata później Budda przepowiedział, że opuści ten świat (przejdzie do stanu nirvany) dokładnie za trzy miesiące. Po zachodzie słońca buddyjscy mnisi prowadzą pochody do rozświetlonych świecami kaplic w całym królestwie.

- Festiwal kwiatów w Chiang Mai - początek lutego. Impreza obejmuje pokazy kwiatów i konkursy piękności.

- Dzień dynastii Chakri - 6 kwietnia. Upamiętnia założenie dynastii Chakri. 6 kwietnia 1782 roku został koronowany Phra Buddha Yodfa Chulaloke, czyli Rama I – założyciel obecnie panującej dynastii.

- Songkran - 13-15 kwietnia. Tradycyjny Tajski Nowy Rok, szczególnie hucznie obchodzony w Chiang Mai i w Pattayi. Przez kilka dni Tajowie polewają się wodą, co ma zapewnić pomyślność w rozpoczynającym się roku. Piękny i barwny festiwal, który koniecznie trzeba zobaczyć.

- Królewska Ceremonia Upraw – napoczątku maja. W Bangkoku, odbywa się ceremonia oznaczająca początek rocznego cyklu uprawy ryżu.

- Festiwal rakiet – w maju. W północno-wschodniej Tajlandii, mieszkańcy wsi budują gigantyczne rakiety, których wystrzelenie ma zapewnić obfite deszcze.

- Visakha Bucha – pełnia księżyca w maju. Najważniejsze spośród buddyjskich świąt. Upamiętnia narodziny (623 lata p.n.e.), oświecenie i śmierć Buddy.

- Krajowe Targi Owoców – obchodzone latem w prowincjach Rayong, Chnthaburi, Hat Yai.

- Urodziny Królowej – 12 sierpnia. Święto państwowe obchodzone w całej Tajlandii. Dzień Matki.

- Ok Phansa i Thot Kathin – październik. Na zakończenie pory deszczowej w całej Tajlandii buddyści prezentują mnichów w nowych strojach.

- Festiwal wegeteriański – październik. Na wyspie Phuket odbywają się parady i występy artystów ludowych.

- Wyścigi łodzi – październik. Odbywają się m.in. w Nan, Surat Thani, Phichit.

- Loi Krathong – podczas listopadowej pełni księżyca Tajowie puszczają na wodę kolorowe wianki. Loi Khratong jest świętem końca pory deszczowej.

- Wyścigi i pokazy sprawności słoni – trzeci weekend listopada. Odbywają się w mieście Surin we wschodniej Tajlandii – największym centrum hodowli i tresury słoni.

- Tydzień Mostu na Rzece Kwai – listopad / grudzień. Coroczne obchody przypominające bombardowanie słynnego mostu oraz upamiętniające dziesiątki tysięcy poległych przy budowie kolei z Tajlandii do Birmy.

- Urodziny Króla – 5 grudnia. Święto państwowe obchodzone w całej Tajlandii. W nocy piękne pokazy sztucznych ogni. Dzień Ojca.

OFICJALNE ŚWIĘTA:

1 stycznia - NOWY ROK
styczeń – luty - CHIŃSKI NOWY ROK
luty - MAKHA BUCHA (budd.)
6 kwietnia - DZIEŃ DYNASTII CHAKRI
poł. kwietnia - SONGKRAN – TAJSKI NOWY ROK
1 maja - DZIEŃ PRACY
5 maja - DZIEŃ KORONACJI
maj - VISAKHA BUCHA (budd.)
lipiec - ASAHALA BUCHA (budd.)
12 sierpnia - URODZINY KRÓLOWEJ
23 października - DZIEŃ KRÓLA CHULALANGKORN (RAMY V)
5 grudnia - URODZINY KRÓLA
10 grudnia - DZIEŃ KONSTYTUCJI

*Święta buddyjskie oparte są na kalendarzu księżycowym i są obchodzone w różnych terminach.
*Niektóre zdjęcia zamieszczone na tej stronie zostały wykonane przez Jasia Żdżarskiego:
junior@data.plhttp://www.junior.blogtrotter.com/