Koszty Utrzymania

Tajlandia jest stosunkowo tanim krajem. Zakwaterowanie w hotelach, posiłki w restauracjach czy taksówki na pewno są znacznie tańsze niż w Polsce. Oto kilka podstawowych informacji o kosztach utrzymania, które pomogą Ci ocenić, jakich wydatków możesz się tutaj spodziewać.

HOTELE
Tajlandia słynie z doskonałych hoteli. Serwis i standard usług hotelowych należą do najlepszych na świecie. Można tu znaleźć zakwaterowanie na każdą kieszeń.

3*** - Zakwaterowanie w niezłym, trzygwiazdkowym hotelu kosztuje już od 18 USD za pokój za noc. Najczęściej śniadanie jest wliczone w cenę pokoju. Pokój w takim hotelu jest z reguły dosyć skromnie umeblowany (łóżko, szafa, biurko, fotel), w pokoju prawie zawsze jest klimatyzacja i łazienka z gorącą wodą. W hotelu z reguły jest basen i minimum jedna restauracja. Serwis przeciętny, choć obsługa hotelu zawsze miła.

Aloha Resort Samui Thailand

Aloha Resort Samui Thailand

4**** - Pokój w hotelu czterogwiazdkowym kosztuje już od ok. 30 USD za noc. W odróżnieniu od hoteli trzygwiazdkowych pokoje są lepiej umeblowane (nowsze meble), łazienki są większe, często mają oddzielną wannę i prysznic. W hotelu 4* musi być basen, sala treningowa, często sauna, masaż, dobra restauracja (a najczęściej kilka restauracji oferujących różnorodną kuchnię). Serwis na dobrym poziomie. Najpopularniejsze sieci hoteli 4* w Tajlandii to AMARI i CENTRAL.

Amari Coral Beach Phuket

Amari Coral Beach Phuket

5***** - Hotele pięciogwiazdkowe w Tajlandii należą do najlepszych na świecie. Najbardziej znane sieci hoteli 5* to LE MERIDIEN, SHERATON, REGENT, SHANGRI-LA, DUSIT. Są to hotele ekskluzywne, w których jest wszystko: gustownie umeblowane pokoje z dużymi łazienkami, duży wybór restauracji oferujących kuchnię z całego świata, sale treningowe, salony piękności i masażu, piękne baseny. Serwis w hotelach 5* jest na najwyższym poziomie.
Najsłynniejszym hotelem w Tajlandii, wchodzącym do dziesiątki najlepszych hoteli na świecie, jest THE ORIENTAL BANGKOK.

Royal Cliff Hotels in Pattaya

Royal Cliff Hotels in Pattaya

UWAGA! 
Kiedy rezerwujesz hotel, zawsze sprawdzaj czy śniadanie, opłata za serwis i podatek wliczone są w cenę. Jeżeli nie, to dodaj do swego rachunku średnio +18% oraz koszt śniadania.
Najtańsze hotele są w Bangkoku i w północnej Tajlandii. Hotele położone nad morzem, w popularnych centrach turystycznych są dwu- trzykrotnie droższe. Zwracaj uwagę na sezon: niemal wszystkie hotele w Tajlandii (poza Bangkokiem) sezonowo podnoszą ceny.
Najtaniej jest od maja do października, drożej między listopadem a kwietniam, najdrożej w okresie europejskiego i chińskiego nowego roku.

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy dokument z informacją dotyczącą wypoczynku rodzin z dziecmi w hotelach w Tajlandii.

Często zdarza się, że na ulotce lub na stronach internetowych widzimy wspaniały hotel, który w rzeczywistości okazuje się mało atrakcyjny. Dlatego przed dokonaniem wyboru wyślij do nas zapytanie. To nic nie kosztuje, a na pewno doradzimy, który hotel wybrać.

RESTAURACJE
Jedzenie jest niedrogie i bardzo różnorodne. Tajski posiłek w restauracji kosztuje od ok. 60 bahtów (1,5 USD). W niezłej restauracji z kuchnią europejską od ok. 250 bahtów (ok. 6 USD).

Restaurant in Krabi Resort

Restaurant in Krabi Resort

Butelka coca-coli w sklepie to wydatek rzędu 20 bahtów (0.5 USD), w restauracji ok. 60 bahtów (1.5 USD), zaś lokalne piwo Singha w sklepie kosztuje 35, a w restauracji od 60 bahtów (ale częściej cena wynosi 100 – 120 bahtów, czyli 2.5 – 3 USD). Jest regułą, że wszelkiego rodzaju napoje (alkoholowe i bezalkoholowe) serwowane w restauracjach są stosunkowo drogie. Przed złożeniem zamówienia radzimy spojrzeć na ceny.

Często zdarza się, że w cenę dań i napojów nie jest wliczona opłata za usługę i podatek VAT. Składając zamówienie zwróć uwagę, czy w menu nie jest napisane: “Service charge 10%; VAT 7%”. Jeżeli jest – dodaj do rachunku 17%.

Do dobrego tonu należy zostawienie w restauracji napiwku (średnio 5 – 10% wartości rachunku).

OWOCE
Bardzo tanie są owoce – od 10 bahtów (0.25 USD) za porcję ananasa, guawy czy papai, do 40 bahtów (ok. 1 USD) za kilogram mandarynek i do 60 bahtów (1.5 USD) za owoce bardziej egzotyczne (mango, rambutan, mangustynki). Owoce sprzedawane są wprost na ulicy, na rynkach i w supermarketach.

Mangosteen a Popular Fruit

Mangosteen a Popular Fruit

PAMIĄTKI
Turyści odwiedzający Tajlandię najczęściej kupują wyroby z jedwabiu, pamiątki z drewna tekowego (np. rzeźby słoni), tradycyjne tajskie stroje, ubrania, wyroby ze złota, srebra i drogocennych kamieni. Cena pamiątek zależy od miejsca dokonania zakupu (na rynkach jest taniej, w domach towarowych nieco drożej, ale z reguły jakość oferowanych produktów jest w nich wyższa) oraz od Twoich zdolności do targowania się (dotyczy rynków).