O TAJLANDII

Tajlandia – informacje ogólne o kraju

Tajowie zwą swój kraj Perłą Środkowo-Wschodniej Azji lub Krainą Tysiąca Uśmiechów. Żadne z tych określeń nie jest przesadą. Większość mieszkańców wyznaje Buddyzm, którego filozofia jest integralną częścią codziennego życia i zwyczajów. Tajska codzienność – w porównaniu z naszą – wydaje się prosta i pozbawiona stresów. Wielu Tajów wciąż wykazuje odporność wobec wpływów Zachodu, a ich życie toczy się od lat niezmienionym torem.

Tajlandia to kraj niezwykłej piękności i wprost wymarzone miejsce wypoczynku dla tych wszystkich, którzy swym wakacjom stawiają wysokie wymagania. Przepiękne plaże, egzotyczne zwierzęta, niezwykłe zabytki, pyszne potrawy, dżungla i wielkomiejski zgiełk – to tylko niektóre spośród atrakcji, jakie na Państwa czekają.

Panuje tu przekonanie, że choć nie wszystko jest dozwolone, to wszystko jest możliwe do osiągnięcia. Mieszkańcy tej krainy to ludzie wolni, sami wyznaczający sobie granice, mimo że wokół czyha tyle pokus. Każdy sam podejmuje decyzje, ufając w swoją dobrą karmę.

Zdobione złotem świątynie, gigantyczne wizerunki Buddy, uśmiech pięknych Azjatek – taki obrazek nasuwa się każdemu, kto zna Tajlandię tylko ze słyszenia. W rzeczywistości to tylko powierzchnia zjawiska, kraj ten oferuje bowiem znacznie więcej. Przybyszów z różnych zakątków świata zachwyca nie tylko metropolia Wschodu – wspaniały Bangkok, lecz także czyste i rozległe plaże, nieskażona przyroda oraz tajemnicze i piękne lasy deszczowe. Ten kraj, słynący z długiej historii i niezwykłej kultury, śmiało można nazwać sercem południowo-wschodniej Azji.

Zmieniające się kolory i nieustanny ruch – to cechy kraju zwanego niegdyś Syjamem. Dzisiejsza Tajlandia to fascynujący konglomerat różnych kultur, zaś piękno krajobrazu ułatwia zrozumienie mieszkających tu ludzi. Piaszczyste plaże nad Zatoką Tajlandzką i Morzem Andamańskim oddzielają błękitne wody Oceanu Indyjskiego od zielonej dżungli. W głębi kraju fale morskie zamieniają się w fale pól ryżowych, zewsząd otoczonych przez zalesione wzgórza. Srebrzyste rzeki oraz tysiące mieniących się w słońcu strumieni spływają z gór, zasilając wodą ryżowe pola w dolinach. Podstawowe barwy tej krainy to jednak zieleń i pomarańcz – kolor buddyjskich mnichów, których mnóstwo spaceruje po ulicach stolicy.

Cała Tajlandia dzieli się na cztery części. Nizina Menamu z królewską stolicą w Bangkoku stanowi serce kraju. To najbardziej zasobny i bogaty w żyzne ziemie region kraju. Dominującym elementem krajobrazu są tam pola obsiane ryżem i warzywami. Całość przypomina wielki ogród, od zachodu otoczony pasmem Tenassirim, wyznaczającym jednocześnie granice z sąsiednią Birmą. W części wschodniej równina Menamu wznosi się nieco, przechodząc płynnie w równinę Korat – drugi, północno-wschodni region kraju, ograniczony od wschodu potężną rzeką Mekong, stanowiącą zarazem granicę z Laosem. Na południowym wschodzie równina Korat przechodzi do Kambodży. Z kolei północny wschód Tajlandii zajmuje najuboższa jej część – bezdrzewna kraina o suchym klimacie, której jedyne bogactwo stanowi architektura i kultura ludowa. Z zachodniej części niziny Menamu wyrasta niczym ogon wąski półwysep, rozszerzający się nieco w miarę zbliżania się do równika. Tę część kraju zwie się po prostu południem, a jej gospodarka i muzułmańska kultura znacznie różni się od buddyjskiej północy. Strzeliste minarety, niczym obserwacyjnewieże górują tam nad plantacjami kauczuku i palm kokosowych.

Największą różnorodność form krajobrazowych odnajdziemy na północy kraju, niedaleko granic z Laosem i Birmą. Położenie Tajlandii na krańcu łańcucha Himalajów sprawia, że jest to ziemia pełna z jednej strony szczytów, z drugiej zaś – dolin bogatych w rozmaite odcienie soczystej zieleni.

Tajlandia graniczy z Kambodżą, Laosem, Birmą i Malezją. Kraj zamieszkiwany jest przez blisko 60 milionów mieszkańców i zajmuje obszar 517 tys. km kw., a więc mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia Francji.

Obecna nazwa kraju używana jest od 1939 roku, kiedy to zastąpiono nią starą nazwę Siam (Syjam). Wyraża ona dumę Tajów ze swojego wolnego kraju, gdyż takie właśnie jest znaczenie słowa Tajlandia – wolny kraj. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że mimo wielu prób, żadnemu mocarstwu nie udało się skolonizować Tajlandii. Kolejni władcy w miarę możliwości dbali o przyjazne stosunki z państwami sąsiednimi, rozwijali handel i przyczyniali się do wzrostu zasobności mieszkańców. Dlatego też dynastia królewska cieszy się powszechnym szacunkiem. Wizerunki władców są ozdobą domów, sklepów i firm, a nawet małych stoisk sprzedawców ulicznych.

Codziennie o 8 rano i o 18 wieczór, tajskie radio i telewizja odtwarza hymn państwowy, który rozbrzmiewa także w szkołach i świątyniach. Nawet seans filmowy w kinie poprzedzany jest zawsze odegraniem hymnu.

Turyści znają Tajlandię głównie od strony regionów turystycznych, umiejscowionych przede wszystkim wokół wybrzeży. Warto jednak pamiętać, że poza rejonami turystycznymi istnieje też prawdziwa, rolnicza Tajlandia, gdzie ludzie żyją w zgodzie z naturą i utrzymują się ze swoich małych poletek.

Przyroda w Tajlandii zróżnicowana jest w zależności od stref klimatycznych. Tropikalne południe porastają gęste i wilgotne lasy. Z kolei Tajlandia północno-wschodnia to najbardziej sucha i jednocześnie najbiedniejsza część kraju. Górzysta i pełna lasów część północna charakteryzuje się najchłodniejszym klimatem w porze zimowej, tam też najlepiej zachowała się pierwotna fauna.

W Tajlandii panuje jednakowa temperatura przez cały rok (ok. 25 – 30 stopni C). Wyodrębnia się tutaj trzy pory roku: zimę – od października do marca, lato – od kwietnia do maja oraz porę deszczową, która trwa od czerwca do października.

Tajlandia w liczbach

Powierzchnia: 513 115 km kw.

Ludność:: 63 miliony

Stolica: Bangkok, ok. 10 milionów ludzi.

Geografia: Tajlandia sąsiaduje z Myanmar (Birmą) na zachodzie, Malezją na południu, Kambodżą na wschodzie i Laosem na północy i wschodzie.

Ustrój: monarchia konstytucyjna od 1932 roku. Głowa państwa: Król Bhumibol Adulyadej (Rama IX), od 1946 roku.

Język: tajski. Język angielski jest powszechnie używany w dużych miastach i miejscach turystycznych.

Religia: ponad 90% Tajów wyznaje buddyzm Theravada. Muzułmanie i chrześcijanie stanowią mniejszość.

Czas: +6 w stosunku do czasu polskiego od października do marca; +5 od kwietnia do września.

Elektryczność: 220 V, 50 Hz. Rozetki: amerykański i europejski standard.

Telefony: numer kierunkowy do Tajlandii: +66. Wyjście z Tajlandii za granicę: 001.

Poczytaj o wydarzeniach w Tajlandii: “The Bangkok Post” i “The Nation”

Tu możesz przeczytać ciekawe artykuły o Tajlandii opublikowane w polskiej prasie.

PIENIĄDZE

Waluta:1 baht = 100 satangów. W użyciu są banknoty o nominałach 1000, 500, 100, 50, 20 i 10 bahtów oraz monety o nominałach 10, 5, 1 bahtów i 50 oraz 25 satangów.

Wymiana walut: pieniądze (dolary amerykańskie, euro, funty brytyjskie, dolary australijskie) można wymienić w bankach bądź w punktach wymiany walut. Większość banków działa od 08:30 do 15:30 od poniedziałku do piątku. Punkty wymiany walut są otwarte od 10:00 do 18:00, ale niektóre działają też w soboty i niedziele do godziny 20:00.

Karty kredytowe: w powszechnym użyciu są karty American Express, MasterCard, Visa.

Ograniczenia: nie ma ograniczeń przy wwozie obcych walut, ale większe sumy powinny być zadeklarowane. Wywóz tajskiej waluty jest ograniczony do sumy 50 000 bahtów. Wywóz obcych walut nie jest ograniczony.

Sprawdz aktualny kurs tajskiego bahta.

Currency Converter