Obyczaje

MONARCHIA, RELIGIA, NORMY SOCJALNE

Uprzejme zachowanie jest wszędzie mile widziane. Ogólnie przyjęte normy dobrego zachowania obowiązują również w Tajlandii. Jednakże jest kilka niuansów, związanych głównie z monarchią i życiem religijnym, których naruszenie może obrazić Tajów.

Wielki Budda w Pattayi
Wielki Budda w Pattayi

 Monarchia :
Tajowie darzą wielką i autentyczną czcią Rodzinę Królewską, dlatego też nie są tolerowane najmniejsze oznaki braku szacunku dla Króla, Królowej i Królewskich Dzieci. Obraza Króla jest przestępstwem! Z odpowiednim szacunkiem należy się odnosić do portretów i wizerunków Króla (np. na monetach i banknotach).

Obecnie panuje J. K. M. Bhumibol Adulyadej - dziewiąty król z dynastii Chakri (założonej w 1782 r.). Urodził się w 1927 r. w USA. Kształcił się w Bangkoku i Szwajcarii. Wstąpił na tron w 1946 r., po śmierci swojego brata Ramy VIII, jako Rama IX. Wraz z Królową Sirikit mają czworo dzieci: księżniczkę Ubol Ratana (ur. w 1951 r.), księcia Maha Vajiralongkorn (1952), księżniczkę Mahachakri Sirindhorn (1955) oraz księżniczkę Chulabhoorn (1957). Następcą tronu jest książę.

Swiatynia Szmaragdowego Buddy
Swiatynia Szmaragdowego Buddy

 Religia:
Należy przyzwoicie się ubierać odwiedzając świątynie lub inne miejsca kultu religijnego. Szorty, koszulki na ramiączkach, klapki są w tego rodzaju miejscach zabronione. Na terenie świątyń można nosić obuwie, jednakże wchodząc do pomieszczenia, w którym znajduje się posąg Buddy, należy je zdjąć.

Każdy posąg Buddy, mały czy duży, uszkodzony czy też nie, jest uważany za święty. Nigdy nie wolno wspinać się na posąg, aby zrobić zdjęcie, czy w jakikolwiek inny sposób okazywać brak szacunku.

Kobietom nie wolno dotykać mnichów buddyjskich lub też bezpośrednio przekazywać im jakichkolwiek przedmioty. Jeżeli kobieta chce coś przekazać mnichowi powinna najpierw oddać daną rzecz mężczyźnie, który następnie przekaże ją mnichowi.

Normy socjalne:
Publiczne okazywanie uczuć jest źle widziane. Trzymanie się za ręce jest akceptowane. I nic ponad to.

Wybuchy gniewu czy złości są uważane za nieuprzejme, a nawet prostackie. Uśmiech na twarzy zdecydowanie bardziej pomaga w rozwiązywaniu wszelkiego rodzaju problemów.

Opalanie się topless, jak również plaże nudystów są zabronione.

Skierowanie stopy w kierunku innej osoby jest bardzo niegrzeczne. Skierowanie stopy w kierunku wizerunku Byddy lub Króla jest zabronione.

Głowa jest najwyższą częścią ciała (dosłownie i w przenośni), dlatego też nie wolno poklepywać po głowie innych osób, nawet w przyjacielskim geście.

Tajowie z reguły nie podają ręki, lecz witają się wykonując gest nazywany “wai”: składają dłonie przy twarzy i lekko się kłaniają. Osoba młodsza powinna najpierw wykonać “wai” witając osobę starszą.

Przed wejściem do tajskiego domu prywatnego należy zdjąć obuwie.

Ayuthaya

Ayuthaya