Praktyczne Porady

Tajowie z ogromnym szacunkiem odnoszą się do Rodziny Królewskiej. Pod żadnym pozorem nie wolno krytykować lub robić żartów z Króla bądź innych czonków Rodziny Królewskiej! Tajowie nie będą tego tolerować!

Uczennica z wioski Mon

Uczennica z wioski Mon

Wchodząc do świątyni buddyjskiej należy przyzwoicie się ubrać, przyzwoicie się zachowywać i przed progiem zdjąć obuwie oraz nakrycie głowy. W Wielkim Pałacu Królewskim obowiązują określone zasady dotyczące ubioru: należy ubrać długie spodnie lub spódnice, obuwie z zamkniętą pietą (nie mogą to być klapki) oraz koszule zakrywające ramiona (nie mogą być na ramiączkach).

W przypadku nieporozumień czy konflików z Tajami należy starać się dojść do porozumienia z uśmiechem i spokojem. Krzyk albo niepotrzebne nerwy są bardzo źle widziane.

Aby zadzwonić z Tajlandii do Polski należy wykręcić: 001 48, następnie numer kierunkowy miasta i numer abonenta. Karty telefoniczne kosztują 300 bądź 500 bahtów. Można je kupić w sieci sklepów “Seven-Eleven”, “Family Mart” bądź “Orange” otwartych 24 godz. na dobę.

Służba medyczna w Tajlandii oferuje usługi na bardzo wysokim poziomie, ale za odpowiednią (wysoką) opłatą. Szpitale o standardzie europejskim znajdują się w Bangkoku, w większych miastach na prowincji, oraz w najpopularniejszych centrach turystycznych. Przed wyjazdem z Polski upewnij się, że masz wykupione ubezpieczenie medyczne “assistance”.

Policja turystycznaRozwój turystyki w Tajlandii pociągnął za sobą także wzrost przestępczości, dlatego rząd powołał specjalną formację policyjną, która jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo turystów. Policję turystyczną widać m.in. przy zabytkach, na plażach i w innych miejscach odwiedzanych przez turystów. Policja turystyczna osiągalna jest pod numerem tel. 1155.

China Town w Bangkoku

China Town w Bangkoku

Przy wjeździe do Tajlandii szczepienia nie są obowiązkowe. Jednak zalecamy udać się przed wyjazdem do przychodni lekarskiej po ewentualne porady. Warto odwiedzić stronę www.szczepienia.pl, gdzie znaleźć można adresy placówek wykonujących szczepienia.

Na ulicy w Bangkoku

Na ulicy w Bangkoku

Wszystkie taksówki w Bangkoku mają liczniki. Proszę pamiętać o tym, aby kierowca włączył licznik. Z kierowcami taxi nie należy sie targować – na pewno się nie opłaci. Z kierowcami tuk-tuków należy się umówić co do ceny przed wyjazdem. Jeżeli kierowca oferuje dowiezienie za bardzo niską cenę najprawdopodobniej oznacza to, że zawiezie Cię do sklepu np. z jedwabiem (za co otrzyma odpowiednią prowizję).

W Tajlandii mile widziane są napiwki: 20-40 bahtów w hotelu za przyniesienie bagażu; 5-10% wartości rachunku w restauracji; kilka bahtów dla taksówkarza; 100 – 120 bahtów za dwugodzinny masaż.

Na moscie w Sangkhlaburi

Na moscie w Sangkhlaburi

Targować się można, a nawet należy wszędzie, gdzie ceny nie są podane na metce.

Nie korzystaj z usług panów proponujących obejrzenie “sex show” bądź tani masaż. To na pewno się nie opłaci.

Jeżeli będziesz miał (-a) jakiekolwiek pytania prosimy o kontakt telefoniczny z naszym biurem: tel. 02 254 80 47 lub 02 254 60 78. W przypadku poważnych kłopotów (zgubione lub ukradzine dokumenty; konflikt z prawem; wypadek drogowy) prosimy o kontakt z polską ambasadą w Bangkoku:
tel. 02 645 03 67-9;
fax: 02 645 03 65;
email: 
polemb@loxinfo.co.th.