Tajska kuchnia należy do najlepszych na świecie. Wpływ na nią miały przede wszystkim tradycje kuchni chińskiej i hinduskiej. Jednak oryginalość tajskich dań polega na tym, że Tajowie nie tylko zapożyczli receptury, ale też opracowywali własne, niespotykane nigdzie indziej na świecie.

Tradycje tajskiej kuchni mają swe źródła w południowo-zachodnich regionach Chin. Między VI a XIII wiekiem praojcowie dzisiejszych Tajów migrowali stamtąd na południe, na terytoria dzisiejszej Tajlandii, północnej Birmy, Laosu i Wietnamu. Wpływ na dania tajskiej kuchni – pomimo innych narodów – miały także tropikalna roślinność, występująca tutaj dziczyzna i ryby oraz przyprawy dostępne w Azji Południowo-Wschodniej. Na przykład w XVII w. Portugalczycy przywieźli słodycze na dwór króla Narai, a w XVIII w. w królestwie Siam pojawiły się przyprawa curry z Indii oraz dania muzułmańskie. Z tych składników do dnia dzisiejszego przygotowywane są gaeng massaman - mieszanka przypraw, curry i wołowiny oraz gaeng karee - proszek curry zmieszany z ostrym pieprzem i koleandrą.

Przy stole Tajowie nie używają noży – wszystkie dania są odpowiednio przygotowane i do jedzenia wystarcza łyżka (w prawej ręce) i widelec (w lewej). Smak serwowanego jedzenia zależy nie tylko od składników, ale też od indywidualnego stylu kucharza. W Tajlandii nie ma ścisłych reguł dotychących sposobu przygotowania dań. Użyte przyprawy i czas przygotowania zależą od kucharza. To, jaki smak ma danie zależy od prawidłowego dobrania proporcji składników, przypraw i dodatków. Dlatego też często bywa tak, że turyści zabierają z Tajlandii receptury przygotowania dań, ale po powrocie do domu rezultaty ich eksperymentów kulinarnych nijak nie przypominają tajskiej kuchni.

Bardzo ważne znaczenia w tajskiej tradycji kulinarnej ma odpowiednie łączenia dań. Np. smażony kurczak z chilli powinien być serwowany z zupą z dyni z kawałkami gotowanej wieprzowiny. Ryż pełni rolę chleba i ziemniaków w kuchni europejskiej. Wszystkie dania powinny być serwowane na gorąco; ryż powienien jeszcze parować. Na deser serwowane są owoce. Tajowie jedzą mało, ale często. Bardzo dużo wagę przywiązuje się do estetycznej strony serwowanego jedzenia. Często dania dekorowane są szczypiorkiem lub plasterkami ogórka czy pomidora. Dokoracyjne wycinanie owoców i ważyw jest w Tajlandii niemalże sztuką.

Podstwą tajskiej kuchni jest sztuka łączenia pięciu smaków: słodkiego, kwaśnego, słonego, gorzkiego i ostrego. Odpowiedni smak dają następujące składniki:
-słodki – trzcina cukrowa lub dojrzały ananas;
-kwaśny – cytryna, niedojrzały owoc mango lub niedojrzały ananas, ocet;
-słony – sól, nam plaa (sos rybny);
-gorzki - ma-ra (gorzki ogórek);
-ostry – chilli i papryka;

Kuchnia tajska różni się w zależności od regionu. Inaczej niż na północy gdzie popularny jest kleisty ryż, Tajowie z regionów centralnych preferują ryż zwykły, najczęściej gotowany na parze. Kuchnia północy kraju jest charakterystyczna podobnie jak kultura. Północne dania curry są ogólnie łagodniejsze niż te z rejonów północno-wschodnich czy centralnych. Wpływ sąsiadującej Birmy jest widoczny w takich daniach jak wieprzowina w sosie curry z dodatkiem imbiru, tamaryndu i kurkumy, czy też Khao Soy - rosół curry z makaronem, mięsem i dodatkiem szczypioru, kapusty i plasterków cytryny. Kuchnia północno-wschodnia odzwierciedla wpływy Laosu jest bardzo pikantna z bogactwem ostrych sałatek i dań mięsnych również przyprawionych chilli. Daniami dość powszechnymi są tutaj smażone koniki polne oraz smażone żaby z dodatkiem czosnku (Kob Katiem). Na południu wielką rolę w wielu daniach odgrywa kokos. Jego mleko łagodzi ostre potrawy, olej z niego używany jest do smażenia a miąższ służy jako przyprawa. Wiele dań przygotowywanych jest też z nieprzebranego tutaj bogactwa owoców morza (ryby, kraby, kalmary, krewetki, homary, kałamarnice). 

Najpopularniejsze dania kuchni tajskiej i ich składniki:

Sałatki:
-Som Tam – drobno siekany zielony owoc papaji, chilli, orzechy, kraby;
-Yam Nua – grilowana wieprzowina, ogórek, cebula, pieprz;
-Larb Kai – kurczak, cebula, pieprz;

Zupy:
-Tom Yang Kung – ostro-kwaśna zupa z krewetkami i grzybami;
-Tom Kha Gai – ostro-kwaśna zupa z kurczakiem gotowana na mleku kokosowym;

Makaron:

-Phat Thai – makaron ryżowy z sosem, jajkiem, soją i szczypierem;

Dania z ryżem:
-Khao Man Gai – gotowany ryż z gotowanym mięsem kurczaka i zupą z dynią;
-Hao Pad Gai – smażony ryż z mięsem kurczaka;
-Khao Nam Phrik Long Reaua – ryż z krewetkami;
-Gai Katiem – kurczak smażony z łupinami czosnku;

Inne popularne dania:
-Kung Manau – surowe krewetki z ostrym sosem polane sokiem cytrynowym;
-Nam Tok Mu – grilowana wieprzowina z przyprawami;

Niektóre tajskie słowa używane w nazwach dań:
-Gai – kurczak;
-Neau – wołowina;
-Kung – krewetki;
-Moo – wieprzowina;
-Pla – ryba;
-Kaeng – dania z curry;
-Phat – dania smażone;
-Tom – dania gotowane;
-Yum – sałatki;
-Nam-tahn – cukier;
-Nam-chaa – herbata;
-Nam-yen – zimna woda;
-Nam-ron – gorąca woda;
-Gleua – sól;
-Pet – ostry;
-Rawn – gorący;
-Yen – zimny;
-Wan – słodki;
-Khem – słony;
-A-roy – smaczny;